Adaptacja i Wyprawka Malucha

Tydzień adaptacyjny składa się z pięciu następujących po sobie dni roboczych, od poniedziałku do piątku (tak, aby dni adaptacji nie były podzielone weekendem). Rodzic, który będzie przyprowadzał dziecko do żłobka proszony jest o pełną dyspozycyjność (w razie, gdyby była potrzeba odebrania dziecka).

WAŻNE INFORMACJE !

Okres adaptacji dziecka do nowego miejsca zależny jest od wielu czynników i ciężko jest określić, ile będzie trwał. Dla niektórych dzieci trwa on tydzień, dla innych pełna adaptacja zajmie nawet miesiąc czasu lub dłużej. Rodzice powinni mieć na uwadze, iż rozpoczęcie uczęszczania dziecka do żłobka jest dla niego dużym wyzwaniem.

Dziecko rozpoczynające uczęszczanie do żłobka zmierzyć się musi w początkowym okresie z wieloma trudnościami. Adaptacja jest dla niego wyzwaniem, jednak większość dzieci z pomocą i zaangażowaniem swoich rodziców, przechodzą przez ten okres łagodnie i z sukcesem.  Ogromnie ważna jest współpraca rodzica z opiekunami, ich zdecydowanie, zaufanie. Oddanie dziecka w opiekę żłobka to najczęściej trudna decyzja dla rodziców, wiążąca się z ogromnym ładunkiem lęku o dziecko, jego opiekę ilość poświęconej uwagi. Trudności rodziców wiążą się głównie z ich wewnętrznymi rozterkami. Maluszki będąc w synchronii emocjonalnej z rodzicami, wyczuwają ich lęk i niepokój. Jeżeli rodzic przyprowadzając dziecko do żłobka jest zdenerwowany, niepewny to maluch to wyczuje i sam zacznie być zaniepokojony co w istocie spowoduje zamknięcie się na odkrywanie nowego środowiska i w efekcie ogromne trudności w adaptacji dziecka.

Jak powinien zachowywać się rodzic przy rozstaniach z dzieckiem?

Przy rozstaniach ważne jest, aby rodzice byli zdecydowani i nie przedłużali rozstania. Maluszki często sygnalizują swoje niezadowolenie z rozstania płaczem. Jednakże przedłużanie rozstania budzi jeszcze większy niepokój dziecka. Maluszek wie też, iż płacz powoduje to, że rodzic pozostaje z nim na dłużej.

Aby dziecko mogło dobrze poczuć się w nowym miejscu i zaufać nauczycielom, rodzic powinien dać szansę opiekunom na uspokojenie maluszka. Dzięki temu przyspieszymy tworzenie się ciepłych relacji z nowymi opiekunami.  🙂

PLAN TYGODNIA ADAPTACYJNEGO

PONIEDZIAŁEK

            Spotykamy się o godzinie 09:00.  Ważne jest, aby Maluch był wyspany i miał możliwość zjedzenia spokojnie ulubionego śniadania w domu.

            Do Małego Da Vinci przychodzimy z ulubioną maskotką, kubeczkiem /butelką/smoczkiem/pieluszką z tym bez czego Maluch nie rusza się z domu.

            Spokojnie rozbieramy się w szatni pokazując Maluchowi, gdzie znajduje się jego szafeczka. Zmieniamy obuwie Dziecku i zakładamy ochraniacze dla siebie. W tym momencie pojawi się  Ciocia, która zaprosi Rodzica z Dzieckiem do sali.

            Poniedziałkowa adaptacja ma na celu zapoznanie Malucha ze środowiskiem, nowymi opiekunami i dziećmi to możliwość obejrzenia wszystkiego i zatrzymywania się tam gdzie  będzie coś interesujacego.

W poniedziałek spędzamy w żłobku  jedną godzinę, nasz Maluch ma wyjść z niedosytem i z chęcią na powrót do przygody 🙂

Pobyt trwa 1 godzinę. Od godziny 09:00-10:00

WTOREK

            Po wejściu do placówki podobnie jak w poniedziałek zapraszamy do sali Malucha z Rodzicem. Tego dnia Dziecko samo podchodzi do zabawek, ogląda je, podziwia i bierze udział w zajęciach organizowanych przez Ciocie. To one przejmują inicjatywę. Rodzic pozostaje w sali, nie wychodzi. Jeśli Dziecko tego nie potrzebuje i zainteresuje się aktywnościami organizowanymi przez Ciocie, nie ingeruje.

 Pobyt trwa około 1,5 godziny. Od godziny 9:00 do 10:30

ŚRODA

            Dzień rozpoczynamy podobnie jak poprzedni. Po wejściu do placówki Ciocia zaprosi do sali Malucha z Rodzicem. Tego dnia również zachęcamy Dziecko do oglądania zabawek oraz do  udziału w zajęciach zorganizowanych przez Ciocie. Rodzic pozostaje w sali, siada z boku i jeśli pojawia się możliwość, na znak Cioci wychodzi na kilka minut. Wraca do sali, jeśli Maluch jest zdezorientowany i szuka Rodzica – należy mu powiedzieć, że wyjście było spodowowane korzystaniem z toalety, przyniesieniem czegoś z auta itp.  Jeśli Dziecko tego nie potrzebuje i zainteresuje się aktywnościami – nie ingeruje, siada z boku sali i po kolejnych kilkunastu minutach wychodzi. Pozostaje w szatni do zakończenia zajęć/zabawy lub do momentu kiedy Opiekunka przyprowadzi Malucha.  

Pobyt trwa około 2,5 godziny. Od 09:00-11:30

CZWARTEK

            Po wejściu do placówki Rodzic żegna się z Dzieckiem, pozwala Cioci przejąć inicjatywę i zaopiekować się nim. Rodzic może poczekać w szatni lub wyjść z placówki będąc jednak w stałym kontakcie telefonicznym w razie potrzeby.  W tym czasie Dziecko będzie uczestniczyć w zabawach swobodnych oraz  zorganizowanych przez Opiekunów. Tego dnia prosimy o przygotowanie dla Malucha drobnej przekąski, kanapki itp. w podpisanym pudełeczku.  

Pobyt trwa około 4 godziny. Od 08:45-12:45

PIĄTEK

            Po wejściu do placówki Rodzic żegna się z Dzieckiem.  W tym dniu Dziecko zostaje w żłobku od godziny 8:45-14:45. Dzień rozpoczynamy od drugiego śniadania najlepiej w formie przekąski np. owoc, jogurt (przygotowanego przez rodzica). Dziecko będzie uczestniczyło w zabawach swobodnych oraz zorganizowanych przez Ciocie. Przed drzemką zaplanowany jest posiłek (przygotowany przez rodzica wedle uznania). Od godziny 12:45 do 14:45 planowana jest drzemka. Rodzice odbierają Dziecko po przebudzeniu – zostaną o tym poinformowani telefonem.

Pobyt trwa około 6 godzin. Od 08:45-14:45

WYPRAWKA MALUCHA

Ubranka do Żłobka

 • uniwersalne ubranka na zmianę, najlepiej takie, które nie krępują ruchów, luźno przechodzące przez głowę w miarę możliwości bez guzików. Cały komplet, czyli: bodziaki, koszulka z krótkim i z długim rękawem, bluza, sweterek, spodnie najlepiej nie opinające, majteczki, rajstopki, skarpetki zwykłe i antypoślizgowe oraz torba na brudne ubrania
 • obuwie zmienne (kapcie antypoślizgowe zapinane na zatrzaski lub rzepy – bez sznurówek)

Do leżakowania

 • piżama – najlepiej wybierać dwuczęściowe piżamki, które ułatwiają przewijanie i korzystanie z toalety
 • prześcieradło z gumką na leżaczek (wym. 140 x 60) wraz z pościelą (poduszeczka i kołdra)
 • ulubiona przytulanka/pieluszka/miś do spania

Artykuły higieniczne

 • pieluszki – które będą dostarczane na bieżąco w miarę zużycia (duża paczka)
 • chusteczki nawilżające – które będą dostarczane na bieżąco w miarę zużycia
 • krem lub puder pielęgnacyjny
 • szczotka i pasta do mycia zębów oraz kubeczek
 • kubek – niekapek
 • smoczki (dla dzieci korzystających)
 • grzebień/szczotka

Prosimy aby przyniesione przez Państwa rzeczy były trwale podpisane imieniem i nazwiskiem Dziecka. Dobrze sprawdzają się do tego celu naklejki, bądź niezmywalne pisaki. Pomoże to wychowawcom zachować porządek, odnaleźć ewentualną zgubę oraz zminimalizuje ryzyko podmiany przedmiotów  😊😊😊